آموزش سیاه قلم در کرج

 

کلاس آموزشی سیاه قلم در کرج

یکی از آموزش های بسیار مهم در گالری نقاشی ابوالقاسمی، برگزاری کلاس های آموزش سیاه قلم و آموزش تکنیک های این هنر زیباست. سیاه قلم که به عنوان یکی از محبوب ترین هنرهای نقاشی در این سال ها شناخته می شود، به افراد این امکان را می دهد تا خلق و خو، احساسات و افکار منفی و یا شاد خود را تنها با رنگ سیاه بر روی بوم و کاغذ طراحی و به زبان گفتار درآوردند. این هنر کمک می کند تا افراد با بیان احساسات خود، استعداد های نهفته را در خود کشف کرده و با دیدی عمیق تر به زندگی و اطراف خود توجه کنند. اما سیاه قلم چیست و از چه ابزار هایی برای این هنر استفاده می شود؟ بهترین تکنیک برای سیاه قلم چیست و چطور می توان به یک استاد ماهر در این هنر تبدیل شد؟

پاسخ همه این سوالات و بسیاری از پرسش های دیگر را می توان در کلاس های سیاه قلم در کرج گالری ابوالقاسمی پیدا کرد. 

سیاه قلم از آن دست هنر های نقاشی است که از دیرباز تا به امروز مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته است. همانطور که از نامش پیداست در این سبک از نقاشی تنها از طیف رنگی سیاه و سفید استفاده می شود که می توان با مداد های سیاه , پودر ذغال , مداد کنته , پودر گرافیت , محو کن , براشرها (قلمو های مخصوص) و ... طراحی و اجرا شود. این هنر که بیشتر در سبک های فرا واقع گرایانه، سورئال و هایپر رئال اجرا می شود توانسته است طرافداران بسیار زیادی را به سمت خود جلب کند چرا که بیشتر بیانگر احساسات واقعی در نقاشی است. به طور کلی در این سبک از نقاشی از دو تکنیک سایه زنی و هاشور زنی بهره برده شده تا آثار هنری بسیار زیبایی بر جای بمانند.

 

آموزش سیاه قلم در کرج

 

سده هفتم هجری، زمانی برای آغاز این هنر در ایران است هر چند که برخی از مورخان استفاده از این سبک هنری را قدیمی تر دانسته اند اما برای اولین بار در زمان کمال الملک استفاده شد. درست زمانی که بسیاری از شاگردان این استاد از زغال مل برای طراحی و تمرین بر روی بوم استفاده می کردند. زغال مل، ترکیبی پودری از زغال و مل است که به وسیله قلم مو برداشته شده و بر روی بوم حرکت می کند هرچند که این زغال خود دارای متریال ها و نمونه های بسیار متنوعی است که در ایران و اروپا به طور پیشرفته تولید و با استفاده از قلم مو مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند این هنر نیز مانند سایر بخش های هنری مورد بی لطفی و آموزش نادرست برخی افراد قرار گرفته و موجب شده است تا لطمه های جبران ناپذیری بر پیکره این هنر نقش ببندد اما همچنان از هنر های دوست داشتنی در ایران و جهان است. از دیگر ابزار های یاد شده برای این هنر، کنته است. کنته به مداد های زغالی گفته می شود که در سایز بندی های مختلف برای حرکت روی بوم و کاغذ مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پودر زغال برای ایجاد سایه های روشن بر روی بوم و یا کاغذ استفاده می شود. امروزه با پیشرفت هنر و ادغام آن با بخش های صنعتی، سبب شده تا ابزار های بسیار متنوع تری تولید و در دسترس قرار گیرد. از جمله پاک کن ها، محو کن، پالت ها و بسیاری از ابزار های دیگر، در آموزشگاه نقاشی در کرج ابوالقاسمی، آموزش انواع تکنیک های سیاه قلم، طراحی چهره با این سبک هنری و استفاده درست از مداد کنته و زغال را آموزش خواهید دید. آموزش درست در هر بخش از هنر می تواند روحیات فردی را گسترش داده، موجب رونق و شکوفایی استعداد های فردی شود.

 در میان تکنیک های سیاه قلم ساییدن اولین تکنیک در طراحی سیاه قلم می باشد. به طوری که شما می توانید برای به تصویر کشیدن طرح مورد نظر بر روی کاغذ، آن را روی سطح مورد نظر قرار داده و با زغال روی آن بیاسایید. در نتیجه تصویر مورد نظر بر روی کاغذ ایجاد می شود. ایجاد سایه روشن و محو کردن در نقاشی به کمک زغال از دیگر تکنیک هایی است که به شما کمک می کند نقاط تاریک و روشن را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید. برای انجام این کار می توانید به کمک انگشتان زغال را ساییده و روی کاغذ پخش کنید. ایجاد هاشور در نقاشی به کمک زغال از دیگر تکنیک های سیاه قلم برای به وجود آمدن هاشور در طراحی است که زغال را به شکل موازی روی سطح کاغذ حرکت داده و خطوطی به شکل موازی و پشت سر هم طراحی می نماید. در این تکنیک به دلیل استفاده از زغال، طراحی خیلی مشکی تر و نرم تر می شود.

 

 در نهایت استفاده از پاک کن برای پاک کن زنی است که در این تکنیک از پاک کن های نرم و انعطاف پذیر استفاده می شود و مهمترین کاربرد آنها در ایجاد بافت های مورد نیاز در طراحی می باشد. رایج ترین نوع پاک کن ها برای انجام این کار، پاک کن های خمیری، اتودی و فرچه دار می باشد. در کلاس های سیاه قلم ابوالقاسمی به سادگی میتوان این موضوعات را فراگرفت.

نمونه کار های نقاشی سیاه قلم آموزشگاه نقاشی ابوالقاسمی 

ما در آموزشگاه نقاشی ابولقاسمی از حضور هنرمندانی حرفه ای به عنوان مدرس بهره خواهیم گرفت، تا بتوانیم متناسب با سلیقه ها و نیاز های افراد مختلف دوره های متعددی برگزار کنیم. در ادامه تعدادی از کارهای سیاه قلم خانم مفتاحی را با هم خواهیم دید . 

آموزش نقاشی سیاه قلم در کرج  

 

دوره تخصصی نقاشی سیاه قلم در کرج

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص میتواند، با ما در تماس باشید، یا از محل گالری نقاشی ابوالقاسمی دیدن کنید، ما از دیدن شما به شدت احساس شور و شادی خواهیم داشت.

 

آموزشگاه نقاشی سیاه قلم در کرج

همانطور که گفته شد، سیاه قلم به عنوان یکی از اصلی ترین و پایه ای ترین تکنیک های نقاشی در دنیاست که علاقه مندان بسیار زیادی نیز دارد. اما این سبک از نقاشی خود دارای تکنیک های بسیار زیادی است که برای رسم هرچه حرفه ای تر نیاز خواهد بود. یک هنرجوی باهوش، تلاش میکند تا علاوه بر حفظ پشتکار خود و تمرین های مکرر، از استعداد و داشته های یک استاد متبحر نیز بهره ببرد. اما یک چنین استادی را از مجا می توان پیدا کرد؟ باید این طور گفت که مراجعه به یک آموزشگاه معتبر و تخصصی کمک می کند تا علاوه بر کسب استعداد و راهنمایی از اساتید خبره، تلاش می کند تا هنرجویان، به افزایش تجربه های خود نیز کمک کنند.

آموزشگاه نقاشی ابوالقاسمی، به عنوان یکی از تخصصی ترین مراکز آموزش نقاشی در عظیمیه کرج در سبک های مختلف، افتخار دارد با در اختیار گرفتن برترین اساتید کشوری و همچنین با در اختیار گرفتن پروژه های مختلف، تلاش می کند تا هنرجویان خد را به نحو احسنت آموزش داده و آن ها را به درجه بالایی از مهارت برساند. در این آموزشگاه، سک های مختلفی چون آموزش سیاه قلم، آموزش نقاشی سقفی، آموزش نقای فرشته، آموزش موتیف و پیته و بسیاری از تکنیک های دیگر زیر نظر برترین استادان کشوری برگذار خواهد شد. کلاس ها و دوره های نقاشی در هر سبکی در این آموزشگاه، در ترم های مختلفی ارائه خواهد شد که با توجه به مهارت های اولیه هنرجویان، آن ها را در دسته های مختلف جای خواهد داد و در نهایت، هنرجویانی که دوره های پایانی هستند، به همراه استادان خود، در پروژه های اجرایی شرکت کرده و می توانند دانسته ها و آموزه های خود در طول ترم را در زمان اجرای پروژه تجربه کنند.

اما همانطور که پیش از این گفته شد، حاضر شدن در کلاس های نقاشی سیاه قلم نیازمند وسایل و ابزار های مختلفی است. البته این تکنیک و سبک نقاشی بسیار ساده تر از سبک های دیگر است. به منظور شرکت در این کلاس ها، داشتن دفتر نقاشی، با برگه های سفید ساده، استفاده از مداد مشکی رنگ مخصوص نقاشی یا ذغال، داشتن پاک کن مخصوص می تواند کفایت کند. در این سبک از نقاشی، مهم ترین بخش، استفاده از تکنیک های مختلف است که می تواند نقاشی ما را حرفه ای تر و ماهرانه تر جلوه دهد. مسلما، پر کاربرد ترین تکنیک، سایه زنی است. در این سبک از نقاشی، می توان با استفاده از سایه زنی، عمق و ارتفاع، دور و نزدیک بودن، زوایای مختلف و بسیاری از بخش های یک جسم را به نمایش گذاشت.  از دیگر تکنیک هایی که در این سبک از نقاشی مورد استفاده قرار میگیرد، پرسپکتیو است. همانطور که همه ما میدانیم این تکنیک در تمامی سبک های نقاشی مورد استفاده قرار میگیرد اما می توان اینطور گفت که استفاده از این تکنیک در نقاشی سیاه قلم، موجب افزایش عمق و زیبایی شناختی بیشتر در این نقاشی خواهد شد. یکی از بخش های معروف و پرطرفدار در اهنگام طراحی های سیاه قلم، نقاشی چهره است.جای هیچ نگرانی نیست چرا که این تکنیک نیز در آموزشگاه نقاشی ابوالقاسمی آموزش داده خواهد شد.

همچنین علاوه بر اموزش سیاه قلم، شما می‌توانید نقاشی بر روی سقف، آموزش نقاشی پتینه و ... را نیز در این آموزشگاه مشاهده نمایید

آموزش سیاه قلم کنته و ذغال

مبانی طراحی با زغال

همانطور که همه ما میدانیم یکی از زیباترین سبک های نقاشی، سیاه قلم است. این هنر بدون استفاده از هیچ رنگی توانایی جذب هر فردی با هر سن و با هر قشری را دارد. توانایی های بی چن و چرای این هنر را می توان در هر لحظه و در هر تابلویی مشاهده کرد. این سبک خود نیز با استفاده از ترفند ها و ابزار های مختلفی ترسیم می شود که یکی از اصلی ترین این تکنیک ها استفاده از قلم کنته و زغال است. در ادامه این مقاله به بررسی تکنیک های کافی برای طراحی و نقاشی و آموزش نقاشی با قلم کنته و زغال خواهیم پرداخت.

لوازم مورد نیاز برای طراحی با زغال

 • کاغذ طراحی یا کاغذ کاهی
 • مداد زغالی
 • زغال بید
 • قلم زغال
 • دستمال چرمی
 • پاکن خمیری

 

 1. انتخاب انواع مناسب ابزار برای طراحی با قلم کنته

زغال به سه شکل کلی تولید می شود: مدادی، بید و قلم. باید هر سه نوع را امتحان کنید تا با ویژگی های هر یک و برای طراحی انتخاب کنید. برخی مواقع در طراحی ها به چند نوع زغال نیاز دارید. با هر یک از آنها خطوطی رسم کنید و همچنین سایه زنی را امتحان کنید. عملکرد زغال در این دو تکنیک طراحی در انتخاب ابزار مناسب به شما کمک خواهد نمود.

 • مداد زغالی

مداد زغالی درست مانند مداد طراحی در انواع سخت تا نرم یافت می شوند. مزیت مداد زغالی در ایجاد خطوط مناسب و همچنین فشار بسیار است. کار تمیزتر خواهد بود. مداد زغالی در طراحی های کوچک بیشترین تاثیر را خواهند داشت.

 • زغال بید

زغال بید عملا همان چوب سوخته است. به همین دلیل بسیار نرم است و به همین خاطر در شیارهای کاغذ قرار گرفته و رنگی بسیار سیاه ایجاد می کند. زغال بید در مقایسه با سایر انواع زغال رنگی خاکستری نقره ای دارند و به همین خاطر تیره ترین درجه ی سیاه را ایجاد نخواهند نمود.

 • زغال قلمی

زغال قلمی در طیف های وسیعی از سخت تا نرم و همچنین گاهی اوقات در رنگ های مختلف عرضه می شوند. این نوع زغال تیره ترین درجه ی سیاه را ایجاد نموده و به طور کلی برای خلق تیره ترین تیرگی ها در طراحی استفاده می شود.

 1. در دست گرفتن زغال

برای طراحی یک لبه ی سخت و تیز، زغال را مانند یک مداد معمولی در دست بگیرید. هرچه فشار بیشتر باشد، خطوط تیره تر و محکم خواهند شد. برای پر کردن زمینه های بزرگتر بر روی کاغذ و طراحی سریع، زغال را به پهلو نگه دارید. به این ترتیب می توانید با حرکات سریع و گردشی، اندازه ی اجسام را بهتر حس خواهید نمود.

 1. پر کردن بخش های بزرگ تر

زغال را به پهلو نگه داشته و با فشار به آن و حرکت های چپ و راست، بالا و پایین، بخش های بزرگتر کار را پر کنید. با توجه به بافت کاغذ و آنچه که در زیر کاغذ قرار دارد، نقاطی کاملا تیره و یا قسمتی دندانه دار به وجود خواهید آورد. اگر به دنبال نتیجه ای صاف تر و تیره تر در بخش های بزرگ تر هستید، دستمال چرمی را برداشته و بر روی کاغذ به آرامی بکشید. شما می توانید این دو مرحله را چند بار تکرار کنید، جهت مالش و کشیدن دستمال را برای دستیابی به نتایج بهتر تغییر دهید.

 

 

برچسب ها: گالری نقاشی درکرج, اموزشگاه نقاشی در کرج , آموزشگاه هنر های تجسمی در کرج, آموزشگاه سیاه قلم در کرج

آدرس گالری

کرج، بلوار طالقانی شمالی، نرسیده به میدان آزادگان، خیابان بخشداری، ساختمال مهدی، طبقه 4 پلاک 26

زمان فعالیت

شنبه - پنج شنبه +
9 AM -6 PM
جمعه +
10 AM - 3 PM

شماره تماس

Phone +
32211861-026
Mobile +
09121414301
Email +
info@abolghasemi.org

شبکه های مجازی

. . . .